Zbiorniki do wody

nych przyzwyczajeń pozwala oszczędzić jej bardzo wiele, więc warto się nad tym zastanowić. Dobrym pomysłem jest między innymi wykorzystanie wody deszczowej, którą możemy podlewać rośliny, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem jest takż

Zbiorniki do wody Jak oszczędzać na wodzie do ogrodu?
Zobacz nasz poradnik

Ekologiczne wykorzystanie wody

Z wody można korzystać o wiele bardziej ekologicznie, niż robi to każdy z nas. Zmiana pewnych przyzwyczajeń pozwala oszczędzić jej bardzo wiele, więc warto się nad tym zastanowić. Dobrym pomysłem jest między innymi wykorzystanie wody deszczowej, którą możemy podlewać rośliny, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także zaopatrzenie się w przydomową oczyszczalnię, która pozwoli nam czerpać o wiele mniej wody z wodociągów. Dodatkowo dobrze jest też sprawdzać, czy woda w kranach jest dobrze zakręcona oraz czy na przykład spłuczka w toalecie nie przecieka. W ten sposób zaoszczędzimy wiele wody i tym samym pomożemy o wiele lepiej zadbać o środowisko naturalne. Każdy z nas powinien o tym pomyśleć.


powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej

Powstawanie deszczu

Deszcz, który zalicza się do opadów atmosferycznych powstaje w wyniku cyrkulacji atmosferycznej, jaka ma miejsce między powierzchnią ziemi a atmosferą ziemską. Aby mógł powstać deszcz, najpierw muszą wytworzyć się odpowiednie ilości chmur. Te zaś powstają w wyniku procesu parowania. Wraz ze strumieniami ciepłego powietrza do atmosfery unosi się para wodna, która w wyniku spadku temperatury (im wyżej tym chłodniej, około 0,6 °C na każde 100 m) ulega kondensacji (przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły). Kolejnym etapem w cyrkulacji atmosferycznej jest powstanie opadu atmosferycznego (w tym przypadku deszczu). Aby opad mógł wystąpić, kropelki wody znajdujące się w chmurze muszą nabrać odpowiedniej masy (łącząc się ze sobą). Masa ta jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze w czasie opadania może nastąpić ponowne parowanie. Ponadto jeśli kropla jest zbyt mała, może powrócić do chmury w wyniku działania prądów wstępujących.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz


Jak powstaje deszcz?

Deszcz ? opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm, opad taki nazywa się mżawką. Opad niesięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.

Duże krople wody (powyżej 8 mm) spadając ulegają rozpadowi. Deszcz może powstawać też z lodowych chmur wysokich, gdy opadające i ogrzane w pobliżu powierzchni Ziemi kryształy przekształcają się w krople wody, które mogą być wtedy duże lub małe w zależności od wilgotności względnej powietrza.

Intensywność deszczu klasyfikuje się jako: ?lekki opad?, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, ?umiarkowany opad? ? pomiędzy 0,25 a 0,75 cm wody na godzinę, ?silny opad? ? powyżej 0,75 cm wody na godzinę.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz